Monte Carlo 5AHR60RBD-L Arch 60-Inch 5-Blade Ceiling Fan, Roman Bronze Finish
Features :
  • 12 blade pitch for optimum air movement.
  • Product dimensions; 25. 2 height by 60 width.
  • Includes dramatic up light feature; 6 by 15 watt Candelabra bulbs.
Description
60" Arch ceiling fan in Roman Bronze finish with Teak Veneer blades. This fan features 60 inch blade span; 12 degree blade pitch; and 188 x 25mm motor. Lifetime motor warranty. Includes Halogen light kit; two 50-watt halogen and six 15-watt incandescent bulbs; and wall-mount remote control with reverse and up/down light control. (MAP).